Jak pomoce dydaktyczne mogą podnieść jakość nauczania w placówkach edukacyjnych?

Redakcja

3 lipca, 2024

Podnoszenie jakości nauczania w placówkach edukacyjnych może przejawiać się w różnorodnych działaniach. Nie zawsze muszą to być doniosłe reformy systemu oświaty, czy kroki, które przyniosą efekty dopiero w dłuższym okresie. Jakość zajęć można podnieść także w inny sposób. Jego zaletą jest to, że jest on dostępny praktycznie każdej placówce edukacyjnej. Mowa tu o wykorzystaniu odpowiednich pomocy dydaktycznych. Przemyślane, dobrze zaprojektowane akcesoria urozmaicające lekcję mogą bowiem nie tylko zwiększyć zainteresowanie materiałem, ale też wpłynąć na poprawę wyników nauczania. Przyjrzyjmy się bliżej akcesoriom, które mają taką moc.

Dobrze dobrane pomoce dydaktyczne stanowią odpowiedź na indywidualne potrzeby uczniów

W dorosłym życiu wiele z nas zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia różnorodnych preferencji dotyczących nauki. Niestety w szkołach często wykorzystuje się jeden styl nauczania. W rezultacie dzieci, które są typowymi „wzrokowcami” lub najłatwiej uczą się przez doświadczenia, mogą mieć większe trudności ze zrozumieniem materiału. Używanie takich pomocy dydaktycznych jak:

  1. modele
  2. plansze
  3. magnetyczne akcesoria
  4. mikroskopy i preparaty
  5. multimedialne rozwiązania

zwiększa szansę na to, że nauczycielowi uda się skutecznie dotrzeć do szerszego grona dzieci.

pomoce dydaktyczne

Dzięki atrakcyjnym pomocom dydaktycznym lekcja przestaje być monotonna

Nowoczesne placówki muszą zdawać sobie sprawę z tego, że potrzeby dzieci zmieniają się. W rzeczywistości, w której uczniowie otoczeni są każdego dnia mnóstwem bodźców, nauczycielom coraz trudniej jest przyciągnąć i utrzymać uwagę podopiecznych. Monotonia łatwo wkrada się do szkolnych sal i jest jednym z istotnych problemów, z którymi musi zmierzyć się system nauczania. Wybawieniem mogą okazać się pomoce dydaktyczne, dostępne w różnych formach, kolorach i pobudzające różne zmysły. Model, którego można dotknąć i obejrzeć z bliska gwarantuje zupełnie inne doświadczenia, niż obserwacja ilustracji w podręczniku. Już tak proste akcesoria jak trójwymiarowe odwzorowanie komórek organizmów czy zestaw elementów składających się na układ słoneczny skutecznie przełamują nudę.

Innowacyjne pomoce dydaktyczne, czyli nauczanie na miarę XXI wieku

Multimedialne rozwiązania oraz klasyczne modele pozwalają zaprezentować zagadnienia z podstawy programowej w ciekawszy, bardziej atrakcyjny sposób. Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej funkcji nowoczesnych pomocy dydaktycznych – pozwalają wspomóc naukę zagadnień, których nie da się przedstawić jedynie z pomocą podręcznika. Współczesne pomoce naukowe będą więc niezastąpione podczas nauki umiejętności, wcześniej nienauczanych w placówkach edukacyjnych. Mowa tu np. o podstawach robotyki, programowaniu czy nawet pracy ze sztuczną inteligencją. Ciekawe artykuły dydaktyczne, wykorzystywane do poprawy jakości nauczania znaleźć można m.in. na stronie Jangar.

Materiał sponsorowany.

Polecane: